Категорії
Загальне

Сіра зона у міжнародних відносинах – дуже небезпечно для України, Європи, світу

Воєнна партія України - у соцмережі
Pin Share

«Сіра зона» у міжнародних відносинах описує простір між миром і війною, де конкурують державні та недержавні суб’єкти. «No war, no peace» («Не війна і не мир») – дискусійний термін для цього. Вперше для сфери міжнародних відносин термін Gray Zone  (grey-zone, grey zone, gray zone, gray-zone (international relations ) визначили у США не пізніше 2015 року RAND Corporation й інші  аналітичні центри – на основі обговорення особливостей псевдо ревізіоністської гібридної агресії РФ проти України.

Командування спеціальних операцій Сполучених Штатів (United States Special Operations Command (US SOCOM)) у 2021 році дало таке визначення Gray Zone: «конкурентна взаємодія між державними та недержавними акторами та всередині них, що лежить між дихотомією звичайної війни та миру» [ССО США: Kapusta, Philip. “The Gray Zone” (PDF). www.soc.mil. United States Special Operations Command. Retrieved 18 February 2021].

The Center for Strategic and International Studies (CSIS) визначає “сіру зону” як «суперечну арену між рутинним правлінням і відкритою війною». 

Міністр оборони Великобританії Бен Уоллес назвав “сіру зону”,як земля, підвішена  між миром і війною”.

Концепція “сірої зони” побудована на існуючих військових концепціях, але мережеві інформаційні  технології розширили відомі технології і створили радикально нові простори. По суті вже йде боротьба між спільнотами Мережевих людино-машинних (ергатичних ) Організмів (Network Ergatic Organizm, NEO), у яких поки що стримується розвиток функцій фізичного знищення конкурентів.

Сучасні гібридні війни та операції політичної війни в основному відбуваються в сірій зоні міжнародних відносин.

Наприкінці 2010-х Китай загострив ситуацію в сірій зоні з Тайванем , намагаючись приєднати до себе меншу країну. Операції Китаю в сірій зоні проти Тайваню в морському регіоні спрямовані на консолідацію його присутності, зберігаючи при цьому правдоподібне заперечення

Вважається, що недемократичні держави можуть діяти більш ефективно в сірій зоні міжнародних відносин, оскільки вони менше обмежені місцевими законами та  правилами. Демократичним країнам важче реагувати на загрози сірої зони, тому що їхні правові та військові системи спрямовані на те, щоб розглядати конфлікти через механізми суспільної згоди, які у теперішній час спираються на дихотомію війни та миру, не враховуючи  сірої зони у міждержавних відносинах  і не готуючи відповідних засобів протидії (захист свого інформаційного поля від чужої агресії (соціальних медіа, ін.), захист своїх кібернетичних мереж управління; захист своїх енергомереж; трубопроводів нафти і газу; захист банківської системи, економіки; ін.). Це може призвести до того, що демократії будуть реагувати на ворожі дії у сірій зоні міжнародних відносин надмірно або дуже недостатньо.

Концепція конфліктів або війни у сірій області міжнародних відносин відрізняється від гібридної війни, хоча ці два поняття тісно пов’язані між собою і часто застосовуються по черзі, як ми бачимо це під час захоплення Росією Кримського півострову України і українського Донбасу.  Операції гібридної війни Росії проти України і по суті проти всього світу накладалися одна на другу чи проводиться гібридна війна, яка у разі її відбиття здійснюється відхід у сіру зону міжнародних відносин.

Не дивлячись на кілька десятиліть перебування України у сірій зоні міжнародних відносин зі сторони Росії, соціальні медіа в Україні заповнені публікаціями про успішні дії України у сірій зоні, під якою розуміють буферну смугу нейтральної території в зоні відбиття гібридної російської агресії (АТО, ООС). Очевидно, що ці публікації маскують російську агресію у сірій зоні міжнародних відносин.

Багато інструментів, які використовуються державами сірої зони міжнародних відносин, таких як пропагандистські кампанії, економічно-фінансовий тиск, газові і нафтові трубопроводи, лінії електропостачання,  кібероперації різного типу, використання недержавних утворень (приватних військових компаній різного типу), інші – не перетинають поріг формальної агресії на державному рівні. Деякі з них (кібероперації, ін.) є відносно новими засобами агресії.

Є проблема детектування ворожих дій  у сірій зоні міжнародних відносин, коли їх вельми складно детектувати (виявити) на фоні складних процесів навіть для такої потужної країни як США.

Так, , недавно встановлено, що Росія багато років непомітно втручалася через соцмережі  у вибори в США. Ще приклад: невідомо, хто точно стояв за діями напіввоєнних організацій, які захопили Капітолій США на користь Президента Трампа під час передачі ним влади Президенту Байдену. Вельми складно встановлювати істину і робити адекватні відповіді на акти агресії у сірій зоні міжнародних відносин.

Шкода сірої зони міжнародних відносин для всіх.

Досвід підривних агресивних дій Росії у міжнародних відносин ще з царського і з радянського періодів показав, що всяка російська підривна діяльність у кінці кінців детектується і від неї страждають як росіяни так і всі навкруги.

Суперечності у визначенні сірої зони Grey zone, Gray zone

У США публікації за тематикою сірої зони у міжнародних відносинах є давно, для прикладу у 2015 році на сайті R&D аналітичного центру США RAND опублікована вказана тут стаття RAND Corporation:  Struggle in the Gray Zone and World Order (Боротьба в сірій зоні і світовий порядок)

В Україні Маловідома українцям англомовна wiki-сторінка «Grey-zone (international relations)» (grey zone, gray zone, gray-zone), тобто «Сіра зона (міжнародні відносини»),  створена 18.02.2021.

В Україні прийнято вважати, що «сіра зона» -це буферна смуга нейтральної території в зоні відбиття гібридної російської агресії (АТО, ООС). У Вікіпедії Grey Zone («Сіра зона») – це багатомовна сторінка фільму про трагічні особливості організації німцями знищення євреями євреїв у гітлерівсько-нацистському концтаборі Другої Світової війни.

Джерела за тематикою Gray Zone (international relations)

“The Gray Zone”. Kapusta, Philip.  www.soc.mil. United States Special Operations Command. Retrieved 18 February 2021.

 

Джерела на сайті RAND Corporation

Під час читання статей враховувати, що у їх підготовці ймовірно приймали участь спеціалісти США російського походження, які за традицією росіян царського періоду і радянського періоду можуть негативно ставитися до державності України.

 Що стримує і чому: застосування основ для оцінки стримування агресії сірої зони, 19 квітня 2021 року

У цьому звіті дослідники RAND визначають вісім загальних характеристик агресії в сірій зоні, розробляють систему для оцінки здоров’я США та партнерів щодо стримування в сірій зоні та застосовують цю структуру до трьох тематичних досліджень…https://www.rand.org/pubs/research_reports/RR3142.html

Ворожі заходи Росії: боротьба з агресією російської сірої зони проти НАТО на контактних, тупих і наростаючих рівнях конкуренції, 7 січня 2020 року.

Вивчення можливостей для стримування, запобігання та протидії використанню Росією ворожих заходів має вирішальне значення для стримування їх наслідків як для цільових країн, так і для західних альянсів, а також у сірій зоні без війни та звичайних дій…https://www.rand.org/pubs/research_reports/RR2539.html

Майбутні війни у ​​2030 році: огляд проекту та висновки. 11 травня 2020 року.

Цей звіт є оглядом у серії, яка прагне відповісти на питання про майбутнє війни, зокрема про те, хто може бути противником і союзником Сполучених Штатів, де будуть боротися конфлікти, як і чому вони можуть виникнути…

https://www.rand.org/pubs/research_reports/RR2849z1.html

 Отримання конкурентних переваг у сірій зоні: варіанти реагування на примусову агресію нижче порогу великої війни, 27 червня 2019 року, звіт RAND.

У цій доповіді автори досліджують, як Сполучені Штати можуть реагувати на спроби Росії та Китаю знайти стратегічну перевагу за допомогою примусових дій у сірій зоні…https://www.rand.org/pubs/research_reports/RR2942.html

Ігрова тактика сірої зони: міркування щодо дизайну структурованої стратегічної гри, 11 грудня 2019 року, звіт RAND.

Центр RAND Arroyo розробив структуровану карткову гру стратегічного рівня, яка вивчає конкуренцію в сірій зоні між Росією та Заходом на Балканах, щоб краще зрозуміти природу конкуренції сірої зони з Росією… https://www.rand.org/pubs/research_reports/RR2915.html

Рекомендації щодо дизайну структурованої стратегічної гри

Щоб дослідити, як Росія може використовувати тактику сірої зони та з якою метою, дослідники розробили структуровану карткову гру на стратегічному рівні, яка вивчає конкуренцію сірої зони між Росією та Заходом на Балканах. Цей звіт описує розробку гри та дослідження, що стоять за нею.

Змагання в сірій зоні: російська тактика і західні відповіді, 11 грудня 2019 року, звіт RAND.

Автори цієї доповіді підсумовують серію військових ігор, у які вони грали, щоб краще зрозуміти вразливість Європи до російської тактики сірої зони – неоднозначних дій, спрямованих на внутрішню чи міжнародну громадську думку – та як ефективно протистояти їм… https://www.rand.org/pubs/research_reports/RR2791.html

Боротьба в сірій зоні і світовий порядок, 22 грудня 2015 року, звіт RAND.

Останній досвід показує, що цілі кампаній у сірій зоні визнають їх такими, якими вони є — агресивними зусиллями, спрямованими на скасування статус-кво. Агресія сірої зони часто викликає саме такі реакції… https://www.rand.org/blog/2015/12/struggle-in-the-gray-zone-and-world-order.html

запит в Google: Сіра зона це
Запит в Google 17.01.2022 р.: Сіра зона це

 

 

Додатково

Воєнна партія України - у соцмережі
Pin Share

11 коментарів “Сіра зона у міжнародних відносинах – дуже небезпечно для України, Європи, світу”

Удивительно раздражающе пишут некоторые RAND Research Reports – c участием американцев российского происхождения (Katya Migacheva, Associate Behavioral and Social Scientist Boston Office, Ph.D. in social psychology, University of Massachusetts). В статье о противодействии НАТО и США России в Восточной Европе в рамках серой зоны, авторы даже не упоминают Украину, которая есть №1 в Европе по размеру территории государства, № 5 в Европе по численности населения, входит в ТОП-4 в мире по экспорту зерновых, входит в ТОП-10 в экспорте металлов, пр. Украина является одним из главных акторов в формировании геополитики в Европе и конкретной причиной активации РФ. Не вспомнить в таком RAND Research Reports – это, для примера, как не вспомнить Katya Migacheva (№6 из 7) авторов отчёта, а точнее не вспомнить более важного автора. Ведь Украина и украинский народ несут на себе самый тяжелую ответственность за мир в серой зоне Европейско-атлантического пространства.

В аннотации к указанному RAND Research Reports предложены рутинные очевидные действия для противодействия агрессии РФ в серой зоне.

Далее фрагмент перевода с английского RAND Research Reports (2020): `Russia’s Hostile Measures
Combating Russian Gray Zone Aggression Against NATO in the Contact, Blunt, and Surge Layers of Competition`

Ключевые результаты
Применение Россией враждебных мер не ново

Основания для недавнего применения Россией враждебных мер восходят к русской революции и развитию политических институтов и институтов безопасности, которые укрепили советскую сферу влияния.
За прошедшее столетие советские, а затем и российские лидеры использовали уязвимые места в ряде секторов в странах, на которые они нацелились с помощью враждебных мер, например, вмешиваясь в политические движения, вербуя доверенных лиц для военных действий в стране, запуская кампании по дезинформации. , введение экономических санкций, использование культурного влияния и усиление зависимости от поставок энергоресурсов из России.
Конкретная враждебная мера может иметь несколько целевых аудиторий помимо непосредственного участника спора с Россией, включая внутреннюю общественность России, русское население других стран, бывшие советские республики, рассматривающие возможность укрепления своих отношений с Западом, страны, экономически зависимые от России. , а также потенциальных союзников и партнеров основной целевой страны.

Закономерности поведения России в «серой зоне» позволяют прогнозировать применение Россией враждебных мер

Общие закономерности в поведении России в «серой зоне» поддаются прогнозированию, и Россия часто делает формальные указания и предупреждения, прежде чем прибегнуть к враждебным мерам.
Существуют закономерности в мотивах, стоящих за решениями России применять определенные виды враждебных мер, и в источниках влияния, которые она выбирает для использования.
Применение Россией враждебных мер не является безошибочным. Наоборот, она тактически ловка, но стратегически недальновидна. России обычно не удается добиться стратегического успеха, и эта тенденция указывает на возможности для сдерживания такого поведения и противодействия ему.

Рекомендации

НАТО предприняла ограниченные усилия по сопротивлению враждебным действиям России в Восточной Европе, но эти усилия выиграли бы от стратегий, основанных на историческом понимании мотивов, тактики, моделей поведения и достижений России.
НАТО может улучшить перспективы сдерживания, если усилит восприятие Россией риска применения враждебных мер и снизит ее агрессивное поведение, не спровоцировав войны. Это может включать в себя использование сил, которые также способны сдержать российскую атаку с применением обычных вооружений.
НАТО следует сохранять взвешенное передовое присутствие в Европе на неопределенный срок и использовать обычные силы для сдерживания и противодействия враждебным действиям России.

Россия внимательно следит за публикациями о серой зоне в международных отношениях RAND Corporation. Вероятно, через своих секретных сотрудников, агентов влияния через проплаченные исследования Россия влияет на результаты Research Report RAND Corporation – это ещё один вид операций в серой зоне,которую россияне воспринимают со злостью.
https://www.geopolitica.ru/article/gibridnaya-ne-voyna-i-seraya-zona-rossii

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Підтримайте нас поширенням запису!